CELE
Optymalna homeostaza glukozy wymaga precyzyjnej adaptacji liczby komórek beta trzustki wydzielających insulinę w wyspach trzustki. Insulina pozytywnie reguluje proliferację komórek beta w sposób autokrynny poprzez szlak sygnalizacyjny receptora insuliny (IR). Wychodzi teraz na jaw, że aktywacja/antagonizm receptora kannabinoidowego typu 1 (CB1R) wpływa na działanie insuliny w tkankach wrażliwych na insulinę. Niemniej jednak nie zostało jednoznacznie ustalone, na których komórkach wyrażane są CB1R i jakie pełnią funkcje w wyspach trzustki. W ramach niniejszego badania przeprowadziliśmy badanie mające na celu sprawdzenie, czy endogenne kannabinoidy (ECs) wewnątrzwyspowe regulują proliferację komórek beta oraz czy wpływają na działanie insuliny.
METODY BADAŃ
Zmierzyliśmy produkcję ECs w izolowanych ludzkich i mysich wyspach oraz w linii komórkowej beta w odpowiedzi na glukozę i KCl. Oceniliśmy obecność w pełni funkcjonującego systemu EC w ludzkich i mysich wyspach, kilku liniach komórkowych beta oraz myszach z brakiem receptora CB1R (CB1R−/−). Zbadaliśmy, czy ECs wpływają na fizjologię komórek beta poprzez regulację działania insuliny i wykazaliśmy potencjał terapeutyczny manipulacji systemem EC u myszy diabetycznych (db/db).
WYNIKI
ECs są wytwarzane wewnątrz komórek beta, które również wyrażają CB1Rs, działające w pełni, gdy są aktywowane przez ligandy. Blokada genetyczna i farmakologiczna CB1R prowadzi do zwiększenia sygnalizacji IR przez szlak białka podścieliska insuliny 2-AKT w komórkach beta, co skutkuje zwiększeniem proliferacji i masy komórkowej beta. Antagonizm CB1R u myszy db/db prowadzi do obniżenia stężenia glukozy we krwi, zwiększenia proliferacji i masy komórkowej beta, oraz zwiększonej sygnalizacji IR w komórkach beta. Ponadto aktywacja CB1R utrudnia autodfosforylację IR indukowaną insuliną w komórkach beta w sposób zależny od podjednostki Gαi.
WNIOSKI
Te wyniki stanowią bezpośrednie dowody na funkcjonalne oddziaływanie między CB1R a sygnalizacją IR zaangażowaną w regulację proliferacji komórek beta i stanowić będą podstawę do opracowania nowych interwencji terapeutycznych w celu poprawy funkcji i proliferacji komórek beta w cukrzycy.
źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3064093/