Cel: Nowe pochodne kwasu tetrahydrokannabinolowego (THCA) o nazwie ALAM027 i ALAM108 zostały zaproponowane do leczenia nowotworu trzustki.
Metody: Wpływ nowych kannabinoidów ALAM027 i ALAM108 został zbadany in vitro na liniach komórkowych PANC-1 i AsPC-1 za pomocą testu CellTiter Glo. Do badania in vivo aktywności przeciwnowotworowej tych związków na komórkach PANC-1 wykorzystano model przeszczepu nowotworu trzustki.
Wyniki: Badanie in vitro nowych kannabinoidów wykazało większą aktywność ALAM108 niż ALAM027 zarówno w przypadku komórek PANC-1, jak i AsPC-1. Badanie in vivo nowych kannabinoidów na komórkach PANC-1 wykazało, że ich doustne podawanie było skuteczne w zmniejszaniu objętości i masy guza, nie powodując przy tym żadnych dolegliwości ani utraty wagi u myszy.
Wnioski: Kannabinoidy ALAM108 i ALAM027 hamowały wzrost guza 1,6–2 razy u myszy z ludzkimi komórkami PANC-1.
Słowa kluczowe: AsPC-1, kannabinoidy, in vitro, in vivo, PANC-1, THCA.
Rak trzustki to jedna z najniebezpieczniejszych form nowotworów ze względu na jego agresywny wzrost, wczesne przerzuty i słabą odpowiedź na wszelkie znane metody terapeutyczne. Stanowi obecnie czwartą najczęstszą przyczynę zgonów z powodu raka, a przewiduje się, że do 2030 roku stanie się drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów, zaraz po raku płuc, co wymaga pilnych działań w zakresie nowych strategii terapeutycznych, które mogą poprawić wyniki leczenia tej choroby.
Ostatnio rosnące zainteresowanie przeciwnowotworową aktywnością kannabinoidów doprowadziło do licznych badań obejmujących coraz więcej rodzajów nowotworów. Naturalne i syntetyczne kannabinoidy wykazały zdolność wpływania na proliferację, migrację i apoptozę komórek nowotworowych poprzez bezpośrednie i pośrednie aktywowanie receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2. W przypadku raka trzustki wykazano, że ilość ekspresji receptorów CB1 i CB2 w komórkach nowotworowych jest znacznie wyższa niż w komórkach normalnych, co otwiera drogę do wykorzystania przeciwnowotworowych zdolności kannabinoidów do eliminacji komórek nowotworowych bez wpływu na normalne tkanki trzustki.
Dotychczas aktywność przeciwnowotworową kannabinoidów wobec guza trzustki była badana tylko w kilku badaniach przedklinicznych, które wykazały obiecującą aktywność przeciwnowotworową tetrahydrokannabinolu (THC) oraz niektórych kannabinoidów syntetycznych, takich jak WIN 55,212-2. Jednak patrząc w przyszłość i przechodząc do etapów klinicznych, THC jest mało prawdopodobne, aby było stosowane w leczeniu guzów ze względu na jego wyraźny efekt psychoaktywny. Jednocześnie badanie kannabinoidów o podobnej strukturze, ale pozbawionych właściwości psychoaktywnych, jest niewątpliwie interesujące. Jednym z obiecujących kierunków może być modyfikacja naturalnego kwasu tetrahydrokannabinolowego (THCA) poprzez syntezę jego pochodnych w grupie karboksylowej. Chociaż sam THCA wykazuje niewielką aktywność przeciwnowotworową wobec raka trzustki, modyfikacja fragmentu karboksylowego jego cząsteczki wykazała znaczny wzrost in vitro hamowania wzrostu komórek. W związku z tym dalsze modyfikacje grupy karboksylowej THCA mogą prowadzić do związków o bardziej specyficznym działaniu na komórki guza trzustki. Celem tej pracy jest zbadanie nowych pochodnych THCA, ALAM027 i ALAM108, na komórkach nowotworowych trzustki PANC-1 i AsPC-1.
źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7337241/