Inhibitory receptorów kannabinoidowych a metabolizm glukozy.

Cel przeglądu: Otyłość brzuszna jest ściśle związana z cukrzycą typu 2 i nadaktywnością układu endokannabinoidowego. Niniejszy przegląd ma na celu ocenę roli układu endokannabinoidowego w dysregulacji glukozy oraz wpływu blokady receptora kannabinoidowego typu 1 na metabolizm glukozy zarówno w modelach zwierzęcych, jak i u ludzi z nadwagą/otyłością, zwłaszcza z cukrzycą typu 2.

Ostatnie odkrycia: Receptory kannabinoidowe typu 1 zostały zidentyfikowane nie tylko w mózgu, ale także w tkance tłuszczowej, jelitach, wątrobie, mięśniach szkieletowych, a nawet trzustce, wszystkich narządach odgrywających kluczową rolę w metabolizmie glukozy i cukrzycy typu 2. Rimonabant, pierwszy selektywny bloker receptora kannabinoidowego typu 1 stosowany klinicznie, wykazał skuteczność w redukcji masy ciała, obwodu talii, glikowanej hemoglobiny, triglicerydów, wskaźnika oporności na insulinę oraz zwiększeniu stężeń cholesterolu HDL i adiponektyny u pacjentów z cukrzycą typu 2, potwierdzając dane dotyczące pacjentów z nadwagą/otyłością, którzy nie mieli cukrzycy. Prawie połowa zmian metabolicznych, w tym redukcja glikowanej hemoglobiny, nie mogła być wyjaśniona tylko utratą wagi, zgodnie z bezpośrednimi efektami obwodowymi.

Podsumowanie: Blokada receptora kannabinoidowego typu 1 redukuje spożycie pokarmu i masę ciała, poprawiając regulację metaboliczną poza samą utratą wagi. Ze względu na pozytywny wpływ na metabolizm glukozy, rimonabant zasługuje na uwzględnienie w leczeniu pacjentów z nadwagą/otyłością i cukrzycą typu 2.

źródło: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18542014/

Dodaj komentarz